ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Waszyngton


LDR

Roman Sebastyański jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. W trakcie studiów odbył praktykę wakacyjną w Waszyngtonie (USA) poświęconą ochronie dziedzictwa kultury. Jednocześnie wziął udział w cyklu wykładów "The Amrican Suburb" na Catholic University of America. Jednym z tematów była Nowa Urbanistyka (The New Urbanism) zaprezentowana przez autorkę tego terminu, Elisabeth Plater-Zyberk. W wolnych chwilach podziwia wspaniałą klasycystyczną urbanistykę i architekturę Waszyngtonu. Po zakończeniu praktyki studenckiej zapoznał się z działalnością firmy LDR International (Land Design/Research) oraz jej doświadczeniami z realizacji projektów urbanistycznych na całym świecie. Firma ta zajmowała się ona kompleksowo planowaniem przestrzennym, projektowaniem urbanistycznym, architektonicznym, krajobrazowym i graficznym oraz specjalistycznymi badaniami i ekonomiką rozwoju terenów. Wśród projektów zrealizowanych przez LDR są, między innymi: Inner Harbor Waterfornt w Baltimore, Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie i IBM Corporate Technical Institute, w okolicach Nowego Jorku, Nuns' Island w Montrealu, Dover Regeneration Initiative, Manchester Regional Centre oraz Puerto Pargue Waterfront w Maladze.

Kolejne miesiące podróżował po wschodnim wybrzeżu USA, poznając dzieła sławnego, amerykańskiego architekta Frank Lloyd Wright'a, w tym sławny "dom nad wodospadem".

Studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej Roman Sebastyański zakończył specjalizacją w Katedrze Urbanistyki. Tematem pracy magisterskiej było "Ekologiczne osiedle nad brzegiem morza".

Zaraz po studiach zostaje zakwalifikowany do Letniej Szkoły Księcia Walii Cywilizowanej Architektury, 1991 (The Prince of Wales's Summer School in Civil Architecture) w Oksfordzie, Rzymie i Villa Lante. Dzięki zajęciom ze sławnymi myślicielami jak np. Sir Laurence van der Post oraz elitą współczesnych architektów jak np. Robert Adam, Christopher Alexander, Alan Baxter, Julian Bicknell, Thierry Despont, Sir Norman Foster, Leon Krier, Demitri Porphyrios, Paolo Portoghesi i Abdel-Wahed El-Wakil, poznaje kulturę i sztukę urbanistyki i architektury oraz zawodu architekta. Bardzo interesującym i kompleksowym doświadczeniem było zapoznanie się koncepcjami i realizacją miasteczka Poundbury w Kornwalii zaprojektowanego dla Księcia Walii przez Leona Kriera.

Doświadczenia wyniesione z tej szkoły skłoniły go do późniejszego studiowania kultury antycznej i klasycznej architektury, w tym w szczególności Palladia i Vignoli.

Po studiach, przez krótki czas pracuje w prywatnym studiu architektonicznym, specjalizującym się w adaptacjach i urządzaniu wnętrz budynków na cele bankowe.

Następnie pracował w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, jako szef Zespołu Marketingu Nieruchomości. W tym czasie działał w Zespole Planowania Przestrzennego, do którego kompetencji należało między innymi zlecanie planów oraz nadzór nad ich realizacją. Jako część procedury przetargowej zorganizował konkurs na koncepcję architektoniczną centrum handlowo-usługowego "Manhattan" we Wrzeszczu.

Po nawiązaniu kontaktu z Siecią Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych METREX (The Network of European Metropolitan Regions and Areas) wziął udział w warsztatach "Planowanie i rozwój przestrzenny w Europie" (Spatial Planning and Development in Europe) w Nicei.

Współpracując z firmą Synergia 99 w realizacji projektu Młode Miasto, na 73ha terenów postoczniowych w północnej części śródmieścia Gdańska, uczestniczył w warsztatach projektowych z udziałem amerykańskiej firmy Sasaki Associates z Bostonu, która opracowała Vision Master Plan dla całego obszaru Młodego Miasta, międzynarodowej konferencji "Large Scale Urban Developments" na Politechnice Gdańskiej oraz międzynarodowych warsztatach projektowych z udziałem takich architektów i biur projektowych, jak np. Zvi Hecker, RKW, Arch Deco, Aukett, Rave Architekten czy Atelier Loegler.

głównaarchitekturanieruchomościzarządzaniewizerunek
EnglishKontakt